Zhruba v polovině loňského září jsem se rozhodl prodat svůj levný 50W nabíječ, protože jsem nebyl spokojený s balancováním LiXX článků a jeho vybíjecí schopnosti byly ubohé. Vyhlídl jsem si nabíječ nový, byl to iCharger. Moc jsem o něm nevěděl, ale o můj první dojem se postaraly parametry, když jsem viděl, že vybíjecí proud může být až 7A, tak mi bylo jasné, že toto bude nabíječ pro mě. Problém byl však s dostupností. Toto se však na vánoce vyřešilo a mě přišel pod stromeček zbrusu nový iCharger 106B+.

První dojem

Po vybalení nabíječe jsem poprvé viděl přiložený USB kabel, což mě potěšilo, takže jsem ho okamžitě vyzkoušel. A FUNGOVAL !! V Linuxu se to automaticky prezentuje jako sériový port. Na Windows se musí nainstalovat přiložený ovladač. O USB podrobněji až později.

Po zapnutí jsem se nestíhal divit kolika funkcemi a nastavení je nabíječ vybaven, toto byl první nabíječ ke kterému jsem opravdu musel číst návod :-D. Nastavit se dá např. režim balancování, neboli kdy má nabíječ balancovat nebo také jak agresivně má balancovat, což má vliv na přesnost/rychlost. Disponuje funkcemi jako, záběh uhlíkového motoru, napájení pro řezač pěny či balancování NiMH accu. packu, měření vnitřního odporu accu. packu( včetně meření jednotlivých článků přes aj.

Nabíjení

První test byly moje LiPo akumulátory. Vše jsem v podstatě nechal na výchozích nastaveních( včetně kalibrace ADC ). Nabíjení probíhalo jako u předchozího nabíječe, až na fakt, že po skončení nabíjení měl accu 4,20 V / článek ! Tyto výborné výsledky nabíječ podával po celou dobu co jej používám. Naprostá spokojenost.

Záznam

Na CD byl přiložený LogView, který umí zpracovávat data která jdou z USB portu. Ovšem je to aplikace pro zpracování grafů obecně a pod linuxem(wine) jsem to s nabíječem nespojil. Takže jsem se rozhodl napsat vlastní program pro zpracování záznamů z nabíječe. Právě pracuji na zobrazování grafů, takže až bude hotový ,bude dostupný na mém  blogu ke stažení na Windows i Linux.

Závěr

Nabíječ převýšil má očekávání, jediné co mi chybí je správný software pro evidenci stavu akumulátorů( na tom se však už pracuje 😀 ).