Belanca Decathlon 480

Dalo by se říct že tímto „letadlem“ začala má RC modelářská éra. Byl jsem modelářem dávno před tím, ale to jsem stavěl balsová házedla. Možnost mít RC model za 3000 kč mě doslova šokovala, a tak jsem zakoupil tento RTF ( Ready-To-Fly ) set. Sestavení letadla nezabralo moc času a zvládne jej opravdu každý. Kolečka jsem však na podvozek a směrovku nepřidělával.

Parametry letadla byly :

  • rozpětí 1020
  • délka 750
  • váha 610 g
  • motor 480
  • ovladatelné byly křidélka, směrovka, výškova
  • materiál polstyrén

Výbava

Regulátor

Byl to nějaký kousek tištěného spoje, asi 15 x 20 mm, který byl opatřen hliníkovým plíškem. Stejný regulár se dodává ve SkyLady I a II ( kde nám taky rychle zhořel ). Řekl bych, že parametry nezná nikdo.

Příjmač

Jednalo se o přímač velikosti asi 20 x 30 mm. Disponoval vyměnitelným krystalem a výbornou schopností chytat všecky ruchy 😀

Motor

Motor byl uhlíkový 480. Bohužel měl krátkou životnost a při haváriích se musel rozebrat a odblokovat ložiska rotoru.

Vysílač

Vysílač mi funguje do dnes. Není to nic extra, ale dosah má slušný. Vezmu-li v úvahu že celý set stojí 3000 Kč tak kvalita vysílače je slušná ( jak se říká : “ za ty prachy..!“ ).

Letové zážitky

První let

Poněvadž toto bylo mé první RC letadlo, tak první let trval krátce. Po prvním pádu se mi odlomil polystyrénový předek letadla ve kterém byl uložený motor. Létat jsem se učil na chatě, společně se svým bratrem, který vlastnil větroně SkyLady II. Ve dne jsme šli na 10 minut lítat a večer jsme trávili lepením a dobíjením akumulátorů.

Po zalétání

Zhruba po měsící jsem měl 3. trup a ty předchozí byly slepené asi 6 krát( každý zvlášť). Letadlo bylo těžce ovladatelné, mělo slabý stejnosměrný motor který z námahou letadlo zvedá do výšky, bohužel než jsem se dostal do dostatečné výšky, tak byl akumulátor vybitý. Na používání křidélek se letadlo chovalo nepředpokládatelně, což mě mrzelo.

Závěr

Musím, ač velice nerad, uznat že toto letadlo byly nejhuře investované peníze a čas. Kvůli polystyrénu je hodně křehké, v určité fázi začíná být trup pře-epoxidovaný 😀 a letové vlastnosti nezanechávali kladný dojem.

Reklamy